test papanicolau

Boli genitale feminine

Postata de antonia p cu 12 ani in urma.

In urma rezultatului de la testul papanicolau,respectiv pap III,Sistem Bethesda: ASC- US si infectie cu anaerobi,urmez un tratament cu ovule cervugid timp de 12 zile,10 zile ketonal,crema solida carpicon 10 zile si o doza unica de azitrox...
Este ceva grav?Sunt interzise contactele sexuale in timpul acestui tratament sau dupa o anumita perioada?Pot ramane insarcinata dupa terminarea acestuia sau este indicat sa fac din nou un control?

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

In cazul vaginitei nespecifice, cu anaerobi ar fi necesar tratamentul ambilor parteneri, este transmisa secretiile genitale. Trebuie respectata o igiena adecvata locala. Tratamentul cu antibiotice scade eficienta contraceptivelor orale.

antonia p

acum 12 ani

Doza unica de azitrox a luat-o si sotul,asta am uitat sa specific...

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

in cazul acestui tip de tratament este necesar utilizarea metodelor de contraceptie cu bariera (prezervativ sau diafragma) timp de 7 zile dupa tratamentul ambilor parteneri, cu un control la 6 saptamani de la urmarea tratamentului.