Test papanicolau ascus?

Boli genitale feminine

Postata de Utilizator11719123917 cu 2 luni in urma.

Bună tuturor, de curând am făcut pap test și mi a ieșit ascus celule nedeterminate, dar fără explicații din partea doctorului respectiv și nu știu de unde sa încep cu mai multe investigații sau cât de grav este, a mai trecut cineva prin asta? Ma poate ajuta cu un răspuns? Mulțumesc anticipat!

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Testul Papanicolau ASCUS (Atypical Squamous Cells of Undetermined Significance) nu este neaparat un motiv de ingrijorare.

Un rezultat ASCUS inseamna ca celulele din cervix sunt usor anormale, dar aceste anomalii nu sunt suficiente pentru a fi diagnosticate ca fiind precanceroase sau canceroase.

Acest rezultat este destul de frecvent si este cel mai adesea cauzat de o infectie a colului uterin sau o inflamatie. Daca rezultatul tau este ASCUS, medicul dvs. ar putea dori sa repete testul Papanicolau sau sa faca testari suplimentare pentru HPV (Virusul Papiloma Uman).

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Investigatii/testul-babes-papanicolau-cand-cum-si-de-ce-se-facei_17141
sfatulmedicului.ro/Investigatii/testul-papanicolau-anormal-sau-patologic_8731

Utilizator11719123917

acum 2 luni

Va mulțumesc din suflet pentru răspuns! Multa sănătate!