test HPV

Boli genitale feminine

Postata de @ngel cu 13 ani in urma.

Buna ziua.Va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns,daca atii trecut prin cv asemenator.
Am facut testul PAP si mi-au iesit ASCUS celule atipice scuamoase de natura nedeterminata.Ce inseamna asta?HPV?????CANCER?Va rog din suflet ajutati-ma sunt foarte speriata,de la rana pe col am ajuns la asta? am facut tratament pt rana dar degeaba,imi doresc f mult un bebe ,am 24 ani.Stie cineva unde pot face testul hpv?sa fiu sigura de rezultat?un doctor bun?Va multumesc anticipat pt raspunsuri.

Raspunsuri (2)

Filipa

acum 13 ani

Nu cred ca este nimic grav. Trebuie sa faci tratamentul pe care ti-l da dr(probabil ovule si eventual un antibiotic sau antiinflamator) si sa mergi la control dupa tratament. Nu intra in panica, daca ai o rana pe col, poti obtine un astfel de rezultat. Sa respecti tratamentul dat de dr, chiar si lipsa rel sexuale pe durata tratamentului daca-ti indica asta si sa mergi neaparat la control dupa. Ti se face din nou analiza si sigur va fi bine. Scrie pe Google ''''celule scuamoase de nat nedet'''' si gasesti raspunsuri/informatii. Sanatate.

diana

acum 13 ani

Din pacate celule ASCUS nu inseamna ceva de bine...dar nu e un capat de tara. de obicei HPV face asa ceva, dar se rezolva cu tratament si ERAD. Mergi la un ginecolog bun si cere o colposcopie si-ti va spune el ce sa faci pe mai departe. P.S: am avut si eu asa ceva si un HPV cu tulpina oncogena, iar dupa procedura ERAD s-a negativat si a ramas negativ pt ultimii 3 ani. Acum sunt insarcinata in 14 saptamani si totul e ok. Bafta