Sunt normale acele bubițe pe peretii vaginali?

Boli genitale feminine

Postata de AndreeaK cu o luna in urma.

Simt pe peretii vaginali niste denivelari,bubite. Le simt mai dese la intrarea in vagin dar inauntru si in unele zone ale peretilor.
Adevarul este ca nu am mai ajuns la ginecolog de ceva timp dar cand am fost nu mi s-a spus ca ar fi ceva in neregula

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Aceste denivelari sau "bubite" pe peretii vaginali pot fi normale in anumite cazuri. De exemplu, denivelarile pe pereti pot fi glandele lui Bartholin, acestea fiind normale si au rolul de a lubrifia vaginul. Cu toate acestea, schimbarile recente ar trebui sa fie intotdeauna verificate.

Daca aceste denivelari sau "bubite" sunt noi, va dor, va mananca sau sunt insotite de alte simptome, cum ar fi sangerari anormale, atunci ar trebui sa mergeti la medic pentru un control.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/tot-ce-trebuie-stiut-despre-abcesul-glandelor-bartholin_17331