Streptococcus agalactiae

Boli genitale feminine

Postata de cristina.norocia cu 9 ani in urma.

Buna ziua,
Sunt insarcinata in 10 saptamani si la examenul bacteriologic (secretii vaginale) mi-a iesit Steptococcus agalactiae in cantitate moderata. Medicul meu m-a speriat destul de tare. Nu pot lua antibioticul care raspunde la aceasta infectie deoarece sunt insarcinata. Voi putea fi tratata abia dupa ce alaptez. Doamne ajuta sa nu urge infectia la fat si sa nu apara complicatiile (nastere prematura, fatul sa aiba prbleme). Cine a mai trecut prin aceasta experienta neplacuta?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

Inteleg ingrijorarea dumneavoastra. Streptococcus agalactiae, cunoscut si sub numele de grupul B streptococ, este o bacterie care se gaseste adesea in tractul gastro-intestinal si tractul genito-urinar la adulti sanatosi, dar poate provoca infectii la cei cu sistemul imunitar slab, inclusiv la nou-nascuti.

Daca sunteti purtatoare de streptococcus agalactiae, insarcinata fiind, exista un risc mic ca bebelusul dumneavoastra sa contracteze aceasta bacterie la nastere. Cu toate acestea, medicul dumneavoastra va monitoriza indeaproape situatia, pentru a preveni orice complicatie.

Solutia obisnuita pentru a evita transmiterea streptococcus agalactiae la nou-nascut este administrarea de antibiotice mamei, in timpul travaliului. Stiu ca ati mentionat ca nu puteti lua antibiotice acum, dar aceasta procedura este diferita - antibioticele nu ar fi luate pana in timpul travaliului, deci nu ar afecta sarcina in stadiile incipiente.

Trebuie sa discutati toate acestea cu medicul dumneavoastra. El sau ea va pot oferi cele mai bune sfaturi si informatii in functie de situatia specifica.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/orl

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Infectii-cu-streptococi--stafilococi-si-alte-bacterii/infectia-cu-streptococ-de-grup-b_9507
https://sfatulmedicului.ro/Infectii-cu-streptococi--stafilococi-si-alte-bacterii/infectiile-streptococice_665