streptococ gr. A in secretie vaginala

Boli genitale feminine

Postata de AlinC cu 13 ani in urma.

Fetita mea are 2 ani jumate si uneori (o data la 2-3 zile) se plange ca o goare zona genitala. Cu o saptamana in urma am observat o secretie verzuie pe lenjerie (a mai aparut o data in cursul sapt trecute)La analiza secretiei vaginale i-a iesit streptococ gr A. Mi s-a spus ca trece de la sine. Totusi, ar trebui sa faca vre-un tratament?

Raspunsuri (2)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Streptococul ca si stafilococul,dealtfel, sun prezenti ca saprofiti peste tot, deci pe orice regiune a corpului uman , Ei ataca atunci cand conditiile le sunt favorabile ( organism debilitat, iritatii sau leziuni cutanate si mucoase ,igiena deficitara etc) producand simptome alarmante'' La fetita d-voastra nu este cazul de nici un tratament,asa cum v-a spus si medicul. Igiena locala si lenjeria curata este suficienta.

AlinC

acum 13 ani

Multumesc mult!