sterilet

Boli genitale feminine

Postata de nik30 cu 13 ani in urma.

de cand se ia in considerare data de expirare a steriletului de cand e introdus sau cum scrie pe prospect.daca pe prospect scrie anul 2011expira si eu al am din anul2010 mai e valabil cei 8 ani ca e din cupru380a. sau dupa ce e introdus nu mai conteaza.

Raspunsuri (4)

ochi negri

acum 13 ani

In mod normal valabilitatea seriletului incepe de cand a fost montat.Daca e pe 5 ani,dupa 5 ani trebuie inlocuit.Daca e pe8 ani,la fel.Plus controlul periodic la 6 luni sau 1an.

nik30

acum 13 ani

Daca expira de la introducere e bine pot sa stau linistitaca mam cam speriat ca ceva nu era an regula.

Iuli

acum 13 ani

Cred ca pana la data aceea poate fi introdus. Nu stiu daca e bine sa stai chiar 8 ani, stiam ca 5 sau 7 e maximum. Oricum cu controale regulate cred ca e ok.

micsunela

acum 10 ani

la mine este al -patrulea sterilet si data exipirari se pune de cand il montezi asa ca satai linistita