Sindromul Ovarului Polichistic

Boli genitale feminine

Postata de alina_p1985 cu 12 ani in urma.

Buna ziua!Am 25 de ani si imi doresc foarte mult sa am un copil,problema este ca din cauza acestei boli m-am igrasat foarte tare este adevarat ca de mica am fost mai plinuta dar am ajuns sa am 110 kg si nu am ramas nici macar o data insarcinataAm fost la medic si am urmat tratament cu unidox si clostylbegit dar fara rezultate,insa nu mia- dat nimic pentru boala pe care o am.Imi puteti recomanda ceva pentru SOP si apoi altceva pentru a ramane insarcinata.Sunt disperata...!!!Va multumesc

Raspunsuri (5)

Iuli

acum 12 ani

Ati fost la endocrinolog?

Kinetoterapiebv

acum 12 ani

mergi la un endocrinolog si la un ginecolog bun.inainte sa ramai insarcinata trebuie sa te asiguri ca esti sanatoasa,si al 110 kg,nu bag mana in foc,ca analizele tale arata tocmai bine.asa ca mergi la un endocrinolog,la un nutritionist daca e nevoie,fi sanatoasa,slabeste si apoi incearca sa ramai gravida.daca incerci si reusesti acum si tu si bebe tau veti avea probleme.mult succes si multa sanatate!

alina_p1985

acum 12 ani

Buna ziua si multumesc de raspuns.Nu am fost la un endocrinolog ci doar la un ginecolog,Iar in ciuda greutatii mele analizele sunt bune,toate sunt in limitele normale mai putin testosteronul,din cate am inteles am o cantitate mai mare decat este normal de insulina in corp,asa reiese din analizele care le-am facut dar glicemia este normala.

Kinetoterapiebv

acum 12 ani

gandeste-te ca in timpul sarcinii o sa mai iei cateva kg in plus,colesterolul cum e?ai facut un ekg sa vezi cum stai cu inima?sa stii ca pe timpul sarcinii,efortul inimii e mai mare decat in mod uzual,sarcina iti modifica organismul si iti va fi mult mai greu sa slabesti apoi.nu spun ca trebuie sa fi fotomodel,dar la 25 de ani si la 110 kg ,nu stiu ce inaltime ai,dar probabil ca suferi de obezitate si asta nu inseamna ca esti grasa,ci este o boala.mergi si la un endocrinolog sa iti explice ce inseamna o sarcina pt tine si trateaza-te de boala de care suferi.

alina_p1985

acum 12 ani

Multumesc de raspuns,un ekg nu am facut dar am de gand sa fac in zilele urmatoare.Colesterolul este bun nu am probleme.inaltimea este de 160cm.