Sindromul ovarelor polichistice sau nu?

Boli genitale feminine

Postata de Mihaela_Gabriela cu 13 ani in urma.

Buna ! Acu cateva zile am fost la un control ginecologic si dupa primele cuvinte mi s-a pus diagnosticul: SOP..Totusi, citind pe net despre acest sindrom, parca nu as avea simptomele lui: CM este de 24 zile dar regulat, tine cate 3 zile si foarte scazut cantitativ. Un inceput de acnee am avut intr-adevar dar pilozitate excesiva, nici vorba.De asemenea doctorul nu mi-a dat nici o analiza de facut, doar m-a diagnosticat si pt ca vreau un bebe, nu mi-a dat anticonceptionale ci un stimulator pt ovulatie.
Nu stiu ce sa mai cred, am sau nu acest sindrom?!

Raspunsuri (5)

Filipa

acum 13 ani

Diagnosticul pt SOP nu se pune numai in urma unui control ginecologic. Sunt necesare si alte investigatii. Iata ce am gasit pe net:''''Pe langa discutia cu medicul si consultul clinic, sunt necesare analize de sange (uzuale, metabolice si hormonale) si ecografie utero-ovariana (recomandabil cu sonda endovaginala), investigatii efectuate de preferinta intre zilele 3-5 de la momentul debutului menstruatiei.''''.
Ginecologii se grabesc sa puna diagnosticul si sa dea tratamente hormonale, desi acestea ar trebui particularizate fiecarei persoane si facut dozajul corespunzator. Daca incepi un tratament hormonal, nu-ti mai poti face analize hormonale pt ca rezultatele vor iesi eronat. Tratamentul hormonal tb dat de endocrinolog, in urma analizelor.

Iuli

acum 13 ani

Nu vad ce treaba are ginecologul cu SOP. Acest diagnostic se pune exclusiv de ENDOCRINOLOG> Mergeti la un medic ENDOCRINOLOG pentru analize serioase.

miha

acum 12 ani

buna,exact asa mi-i s-a zis shi mie...ovare polichistice>>>>>>sunt terminata psihic pling de 2 zile in continuu.mi-a dat trimitere la endocrinolog iar acum urmeaza sa fac niste analize.exact la fel si eu,ca si tine,nu prezint nici unul din simptomele aferente acestei ''''''''boli cronice''''''''(asa s-a exprimat medicul ginecolog care mi-a facut ecografia).eu si sotul ne hotarasem sa facem un bebe,el spermograma ,eu toate cele ..ca sa ne asiguram ca suntem ok iar pt mine,care eram aproape convinsa k sunt sanatoasa,vestea asta a venit k o bomba.::::((((((((((((.mai ales k am inteles k acesta boala este mai mult genetica iar mama si sora,bunicile, matusile mele __nu au auzit niciodata de asa ceva.am menstruatia ceas de cand ma stiu..la fix 28 zile,nu am pilozitate pe corp chiar deloc,obeza nu sunt,arat chiar feminina(nici de cum aspect android cum este in talnit la aceasta boala)eu nu mai inteleg nimic.daca se mai afla cineva in aceasta situatie astept cu disperare un raspuns!!!!!!!!

Mihaela_Gabriela

acum 12 ani

Buna Miha. Eu am fost la alti 2 doctori si pana la urma nu aveam acest sindrom.Oricum, daca intr-adevar il ai, nu trebuie sa disperi,se trateaza si stiu ca poti sa ramai dupa aia usor insarcinata.Asteapta rezultatele de la analize..Capul sus!

Diana

acum un an

Si eu am si am pentru 2 luni Inogest si Natalvit .