Simptome premenopauză?

Boli genitale feminine

Postata de AnaM cu 3 luni in urma.

Bună ziua, am 45 ani și în urmă cu 8 luni am experimentat niște simptome foarte neobișnuite: stări de amețeală, bufeuri, oboseală, greață și vărsături, pulsul mare și palpitații, precum și câteva dureri în zona cervicală. Analizele au ieșit bune, însă mi-a fost indicată, în urma unui consult neurologic, o problemă cervicală. Momentan aștept încă programarea pentru un RMN și am făcut zece ședințe de fizioterapie. Simptomele au dispărut cu excepția stărilor de amețeală, nu atât de puternice însă, înaintea ciclului menstrual. Menționez că toate simptomele descrise mai sus au apărut înaintea ciclului menstrual. După ședințele de fizioterapie am avut o întârziere a acestuia de 15 zile, după care regulat. Oare sa fie acestea simptome ale premenopauzei? Mulțumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Simptomele descrise pot fi de la o varietate de conditii, inclusiv de la premenopauza. Premenopauza este perioada de tranzitie care precede menopauza, momentul in care ovarele unei femei inceteaza sa mai produca ovule si menstruatia inceteaza. Simptomele premenopauzei pot fi variate si pot include neregularitati ale ciclului menstrual, bufeuri, transpiratii nocturne, cresterea in greutate, stare de oboseala, dureri de cap, palpitatii, dureri in piept sau probleme cu somnul.

Totusi, este posibil ca unele dintre simptomele dumneavoastra, precum ametelile, sa fie legate de problema cervicala pe care ati mentionat-o. De asemenea, poate fi util sa discutati cu medicul dumneavoastra despre orice posibile efecte secundare ale fizioterapiei, cum ar fi intarzierea menstruatiei.

Va recomandam, totusi, sa consultati un endocrinolog pentru a exclude orice probleme hormonale care ar putea provoca simptomele. Ati putea, de asemenea, sa considerati o evaluare cardiologica, in cazul in care palpitatiile sau pulsul crescut sunt de natura cardiaca, si nu hormonala.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/endocrinologie, https://www.clickmed.ro/medic/cardiologie.

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Menopauza/cum-stii-ca-ai-intrat-la-menopauzai-care-sunt-semnele-si-simptomelei_18639
sfatulmedicului.ro/Menopauza/menopauza-si-substitutia-hormonala_1006