Serratia Odorifera

Boli genitale feminine

Postata de MembruMobileApp150330210426508 cu 8 ani in urma.

Acum ceva timp am observat o secretie galbuie pe lenjeria intima. Am luat o proba din acea secretie si am dus-o la un laborator pentru a o testa. Rezultatul a fost ca eram inferctata cu bacteria Serratia Odorifera. Ce tratament pot sa iau? Si stiti cumva provenienta acestei infectii?

Raspunsuri (1)

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 8 ani

Buna ziua , aceasta bacterie este foarte rar intalnita in afara mediului spitalicesc ea determinand infectii nosocomiale si mai rar infectii luate din comunitate. Va recomand sa repetati analiza si sa fie insotita si de o antibiograma pentru ca acest microorganism prezinta numeroase rezistente la antibiotic (poate fi dificil de tratat in absenta acesteia ).
De asemenea va sfatuiesc sa consultati un medic de boli infectioase dupa obtinerea rezultatului (incercati sa schimbati laboratorul).