secretie vaginala si culturi col

Boli genitale feminine

Postata de petronela92 cu 15 ani in urma.

as dori sa fac teste pt depistare mycoplasma, ureaplasma, clamydia. Se pot recolta din secretie vaginala sau din colul uterin? Se pot depista si prin analize de sange? Va multumesc pt amabilitate.

Raspunsuri (1)

simona166117244

acum 15 ani

Buna,
Din cae stiu, este nevoie de "vizita " la medicul ginecolog pentru prelevarea probelor. Stiu sigur ca-n cazul Clamudiei se face prelevare de la nivelul cervixului, cu ajutorul unui betisor cu vata.
Sanatate maxima.