scurgeri

Boli genitale feminine

Postata de bebelusika2011 cu 12 ani in urma.

buna,de ceva timp am niste scurgeri alb galbui si nu stiu ce sa fac inca nu am ajuns la medic...sper sa ma puteti ajuta macar cu sfat ce sa fac...sunt si un pic speriata...multumesc frumos

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Prezenta unei secretii vaginale (leucoree) neobisnuite ( in mod normal leucoreea este clara sau putin albicioasa, cu o consistenta precum a albusului de ou, fara miros sau cu un miros specific) indica prezenta unei infectii la nivel vulvovaginal, cel mai frecvent micotica.Aceasta se poate insoti de mancarimi, usturimi, durere la urinare.
Ar fi bine de evitat dusurile vaginale frecvente (irita mucoasa vaginala), de utilizat lenjerie de bumbac.
Medicul ginecolog va indica tratamentul adecvat, in urma examenului pelvin, efectuarii frotiului citobacteriologic al secretiei vaginale.

petronela

acum 8 ani

Buna ziua, as avea si eu o intrebare la dumneavoastra, referitor la scurgerile vaginale. De ceva timp am si eu o scurgere vaginala mai neobisnuita sa zic asa, in urma cu 6-7 ani am mers la medic ac***a aceeasi scurgere, mi-a dat ovule.. cervucid.. si nu si-a facut efectul. Inca le mai am, vreau sa stiu ce as putea face pentru a-mi trece. Intr-un timp imi apare mai subtire.. alteori mai grosuta. Ce as putea sa incerc. Mi-as dori sa primesc un raspuns cat mai urgent. Sunt disperata. Sa merg sa mai fac un control? Daca imi va da fix acelasi tratament. Vreau altceva mai puternic, poate am eu organismul mai puternic.. si nu isi face efectul orice fel de ovule.. nu stiu.. numai cervucid am incercat. Daca stiti ceva mai puternic, astept orice fel de sfat. Multumesc..

bebelusika2011

acum 12 ani

ar fi ceva grav daca aceasta scurgere o am de ceva ani?