scurgeri vaginale

Boli genitale feminine

Postata de florentinaflorentina cu 12 ani in urma.

buna ziua...in luna ianuarie am intrerupt tratamentul cu anticonceptionale karissa.Februarie,Martie,Aprilie ciclul menstrual a fost normal.in luna mai trebuia sami vina in perioada 16-120 si nu am avut.deja suntem in iunie.mentionez ca nu am avut contact sexual (am intrerupt contraceptivele pt.ca a plecat logodnicul din tara si deci nam mai avut contact sexual).igiena este stict zilnica intravaginal cu apa si septovag.am urmat si tratament pentru candida cu ovule clotrimazol (atat).dimineata am o scurgere incolora abundenta,pe parcursul zilei imi mai apare putin chiar si dupa efectuarea igienei.as dori sa stiu daca esti din cauza intreruperii contraceptivelor,o raceala,candida,,,,ce ar trebui sa fac?????????????

Raspunsuri (9)

Iuli

acum 12 ani

In primul rand contraceptivele NU se intrerup aiurea, dupa capul pacientului, deoarece acest comportament poate provoca dereglari hormonale grave ce pot duce pana la amenoree, dismenoree, caderea parului, acnee, noduli mamari etc etc. Daca viata sexuala nu are loc tot timpul aveti 2 posibilitati: 1. folositi pastile contraceptive pe care le luati tot timpul, indiferent ca aveti sau nu contact sexual 2. renuntati la ele si folositi cand partenerul este in tara prezervativul. Eu va recomand a doua varianta, care nu are efecte secundare dpdv al sanatatii niciunuia, nu va provoaca dereglari hormonale sau alte probleme.
Igiena NU se efectueaza intravaginal deoarece vaginul este un organ care se curata singur. Asa nu faceti decat sa distrugeti echilibrul florei naturale si eventual sa provocati astfel de probleme. Va spalati exclusiv exteriorul vulvei, cu un sapun/gel intim. Atat. Scurgerea poate fi din mai multe cauze, astfel ca va recomand un control ginecologic cu analiza de secretie.

florentinaflorentina

acum 12 ani

dar daca nu am facut pauza la 6 luni sau 1 ani de la anticonceptionale ce se intampla?multumesc frumos o sa tin seama de sfatul tau.ms ms :*:*

laura

acum 12 ani

Este posibil o dereglare hormonala din cauza anticonceptionalelor,daca nu au fost prescrise in scop curativ,ci numai contraceptiv,nu cred ca este vreo problema daca le-ati intrerupt,numai sa nu se faca asta la mijlocul foliei,pt ca apare o sangerare neobisnuita..daca nu vine menstruatia,mergeti la medic,poate va ajuta cu ceva medicamente sa va declanseze menstruatia..intr-adevar,nu e bine sa va spalati in interiorul vaginului,se distruge flora vaginala normala,si apar scurgeri anormale,mergeti la medic pt analize si tratamentul corespunzator..

florentinaflorentina

acum 12 ani

nu am intrerupt niciodata o folie,am mers pana la capat doar ca nu am facut pauza la 6 luni si un an.am luat in continuare.ms pt.raspuns.

Iuli

acum 12 ani

Laura, te contrazic. Chiar daca nu intrerupe cineva la mijlocul foliei, faptul ca intrerupe asa fara sfatul medical si ia din nou doar cand are nevoie poate provoca mari dereglari. Eu stiu ce spun. Mergi la endocrinolog. EL iti spune daca si cand sa faci pauza.

laura

acum 12 ani

Iuli,eu cand am luat anticonceptionale,medicul nu mi-a zis cat trebuie sa i-au si cat nu..numai daca au fost date in scop terapeutic sau pt reglarea menstruatiei..nimeni nu ma poate obliga sa i-au un 1. 2,sau 3ani(apropo am folosit 7 ani de zile)chiar daca nu am viata sexuala,nu vad rostul,luate asa aiurea..oricum o sa ma informez,mai mult pe tema asta si o sa revin..Florentina e bine sa faci pauza 1 luna la 6 luni..cel putin asa mi s-a spus mie...

florentinaflorentina

acum 12 ani

specific ca nu leam luat in scop terapeutic,ci contraceptiv.va multumesc amandurora.

florentinaflorentina

acum 12 ani

fetelor....menstruatia a venit la termen...sper sa nu fie nici o problema luna care vine ...va multumesc pentru sfaturile acordate...pupici si....sanatate

geo

acum 10 ani

Bună. eu sunt însărcinată în 7 săptămâni şi am această scurgere incoloră de ceva timp. am tratament cu Arefam şi mă gândesc şi la varianta că de la asta. Şi totuşi...nu am mers la medic de vreo câteva săptămâni. Va îmbrăţişez:*
P.S:AM 20 DE ANI:)