scurgere maro inchis

Boli genitale feminine

Postata de ndobrin cu 12 ani in urma.

Buna.Am 44 ani.Luna trecuta am avut ciclu timo de trei saptamani, prima saptamana ceva maroniu, apoi ceva normal si in a treia saptamana aveam o zi da doua nu...Am mers la Doctor, eram curata de o zi si dupa consultatie iar am avut sangerari. Mi s-a dat tratament pentru a opri sangerarea (tavanic, flamexin si niste injectii adrenostazin+etansilat+vit K). Mi s-a oprit menstra iar dupa patru zile la 28 zile mi-a venit iara.Am luat calciu iar din a zecea zi iau duphaston pana in a 25 a zi. eu tot aveam scurgeri in a zecea zi si tot am dar ceva maro inchis in cantitate mica doar cat sa pateze tamponul zilnic. Ce poate fi?
Mi s-a recomandat tratamentul cu duphaston timp de 3 luni dupa care sa fac un test Babes Papanicolau.
Multumesc pentru rabdarea de a citi atata povestea

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 12 ani

Cauzele metromenoragiilor pot fi multiple, printre care: anatomice ( polipi, fibrom uterin,ingrosarea endometrului, etc), endocrine ( afectiuni tiroidiene, cicluri anovulatorii, etc).
Este recomandat sa respectati indicatile medicului specialist.