sarcina

Boli genitale feminine

Postata de irina elia cu 12 ani in urma.

Va rog . ! As dori si eu un raspuns , am 18 ani jumatate , acum 1 saptamana am avut un contacct sexual , la inceput fara prezervativ , ( nu a ejaculat ) , dupa cu prezervativ , ultima menstruatia fiind pe 17 iunie , imi este tare frica de o posibila sarcina , specific ca ma dor sanii si burta , ca si cum ar trebui sa imi vina , inaintea menstruatiei din luna iunie am luat antibiotic , atat inainte cat si dupa ( pt o masea ) . . va rog reau si eu rasp . Multumesc !

Raspunsuri (2)

Carpe Diem

acum 12 ani

Daca ai ciclul regulat ar trebui sa fie simtomele premenstruale. Mai asteapta o saptamana si daca nu iti vine ciclul fa un test de sarcina, surechek arata prezenta sau absenta sarcinii din prima zi de intarziere. Si daca ai noroc si nu esti insarcinata nu mai fa sex neprotejat, nu cred ca iti doresti in fiecare luna sa stai cu inima in gat oare imi vine sau nu? Fa un control ginecologic si impreuna cu medicul alege forma de contraceptie care ti se potriveste, daca optezi pt anticonceptionale mergi si la medicul endocrinolog pentru analize hormonale si ptr a primi pastila care se potriveste organismului tau, medicul endocrinolog este cel care trebuie sa prescrie anticonceptionalele si nu ginecologul dupa cum se intampla, luate necorespunzator si fara analize hormonale prealabile pot provoca un haos in organism ( noduli la san etc). Din punctul meu de vedere si schiar si acum cu toate ca sunt casatorita, folosim prezervativul ( sotul meu nu doreste sa ma lovesc de problemele de sanatate pe care le provoaca in timp celelalte forme contraceptive) si indiferent ca relatia este stabila sau nu PREZERVATIVUL este singura modalitate contraceptiva care te fereste de boli cu transmitere sexuala CAT SI de o sarcina nedorita.

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

dupa cum scrie si Kasho, metoda calendaristica nu este deloc o metoda contraceptiva sigura, iar din toate celelalte metode, prezervativul este prima optiune de ales si cea mai usor de accesat. ac***a in vedere ca ultimul contact sexual a fost in urma cu o saptamana, puteti deja sa utilizati un test de sarcina (desi pe multe astfel de produse scrie ca pot fi utilizate inca din prima zi dupa contactul sexual, mai sigur este sa il utilizati dupa o saptamana, si din urina de dimineata ). din pacate o metoda mai simpla de a afla daca sunteti sau nu insarcinata, nu exista. sansele de a ramane insarcinata in nici un caz nu sunt la fel de mari ca in alte perioade ale lunii, dar ele exista, si de aceea aceasta metoda de contraceptie nu este de recomandat.