sarcina

Boli genitale feminine

Postata de ana2455829 cu 13 ani in urma.

am 22 ani si sunt operata de chist dermoid. am ovarul stang extirpat si ovarul drept polichistic. momentan am prescrise diane 35. ce sanse am ca in viitor, peste 5 ani, sa pot ramane insarcinata?

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 13 ani

Chistul dermoid nu are absolut nici o legatura cu sarcina. Cu un ovar se pot face copii fara probleme, dar este important sa rezolvati chisturile. In principiu sansele sunt bune, chiar daca poate va dura putin mai mult decat in mod obisnuit.

ANA-MARIA2897306

acum 13 ani

Buna, si eu am fost operata de chist seros inainte de a ramane insarcinata, nu trebuie sa-ti faci probleme. Diane 35 ti s-au prescris probabil tocmai pentru a inlatura chisturile de pe celalalt ovar. In legatura cu sarcina peste 5 ani trebuie sa vorbesti cu medicul tau. Esti tanara si nu ar trebui sa-ti faci probleme, mie sarcina mi-a rezolvat problemele cu invazia de chisturi. Sanatate multa iti doresc!