Sangerari....

Boli genitale feminine

Postata de MihaelaLiliana cu 12 ani in urma.

Am 24 de ani, si de 4 zile, dupa ce merg la baie sa fac pipi, cand ma sterg am pe hartie/servetel sange(doar cand ma sterg). In acest timp, am mai avut dureri abdominale, dar lente/suportabile. Ultimul meu ciclu l/am avut pe data de 10 ianuarie anul acesta. Vreau sa va mentionez ca stau in casa cu o cumnata care are o infectie urinara, dar care are tratament corespunzator, dat de medic. Pe data de 02.02.2012 am programare la medicul ginecolog, dar ce sa fac pana atunci?
Nu folosesc nici o metoda de contraceptie(doar ne ferim), e posibil sa fiu insarcinata si sa am sangerari de genul asta?
Va rog sa imi raspundeti, ca sunt ingrijorata, pentru ca nu am avut niciodata asa ceva.
Va multumesc.

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

pentru investigarea acestor sangerari (daca nu au caracteristicile unei menstre obisnuite ca durata, flux si aspect), ar fi necesar sa va prezentati medicului de familie ce va indica un tuseu rectal efectuat in serviciul de chirurgie generala (identifica sursa sangerarilor de la acest nivel: hemoroizi, fisuri anale ), efectuarea unor analize de sange, , examenul sumarului de urina, examinare pelvina la medicul ginecolog.

MihaelaLiliana

acum 12 ani

Pe data de 5 ianuarie a acestui an, mi/am facut analizele de sange, pentru ca de opt luni de zile iau pastilele eutirox, pentru tiroida, si medicul de familie nu mi/a zis nimic, cum ca as avea si altceva. Sangerarile mele nu sunt de la anus..... Dar este exclus sa fi luat infectie de la cumnata mea?
Azi deja e a 5-a zi de cand am sangerarile astea. Sper sa imi treaca, ca ma cam ingrijoreaza situatia.
Abia astept sa ajung la medic, sa vad ce am.
Va multumesc tare mult, ca mi/ati raspuns.