sangerari dupa contactul sexual

Boli genitale feminine

Postata de AlinaPetre24 cu 10 ani in urma.

Buna ziua,
Am si eu o problema si nu stiu daca ar trebui sa ma alarmez sau nu. Iau anticonceptionale Yasmin de ceva timp. Dupa un an de tratament am hotarat sa fac o pauza de 2 luni. Luna aceasta am inceput sa iau din nou pastilele din prima zi a menstruatiei. Mentionez ca menstruatia a fost foarte abundenta si foarte dureroasa. Desi au trecut aproape doua saptamani de la prima zi de menstruatie inca am niste scurgeri maronii. Initial m-am gandit ca este vorba de un spotting din cauza pastilelor, desi pana acum nu m-am mai lovit de aceasta problema deoarece nu am schimbat pastilele. Aseara dupa contactul sexual am avut o usoara sangerare. Mentionez ca nu a mai fost vorba de o scurgere maronie ci chiar de sange. In momentul de fata persista scurgerile maronii(nu abundente, cateva picaturi mai exact). intrebarea mea este daca acesta este un efect al anticonceptionalelor sau poate fi ceva serios?

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Este recomandat sa consultati medicul ginecolog pentru evaluare; posibil sa fie o infectie/inflamatie din sfera genitala.

lavi

acum 9 ani

buna Alina am o problema si eu iau yasmin,am avut sangerare rosu aprins dupa act pe 20 si a tinut pana pe 25 p 16 trebuia sa imi vina luna asta s nu mi-a venit,am facut un test si e negativ,ti s-a intamplat?astept rasp,sunt ingrijorata