sanatate

Boli genitale feminine

Postata de mejulie6 cu 13 ani in urma.

buna ziua, am si eu o intrebare....ce inseamna a fii perfect sanatoasa, niciun fel de scurgere sau miros, sau intr o anumita (mica) masura sunt normale?

Raspunsuri (4)

silvia

acum 13 ani

Scurgerile sunt normale si sunt diferite de la o pers la alta. Se pot intensifica in perioada ovulatiei. Daca scurgerile sunt insotite de mancarimi, sunt colorate(galben, verde, maroniu), au miros neplacut, asta inseamna o infectie micotica( candida, trichomonas). In cazul scurgerilor obisnuite este suficienta spalarea zilnica cu apa si sapun. Daca sunt altfel, trebuie mers la dr pt investigatii si tratament. Temai poti spala cu apa calda in care ai pus o lingura de bicarbonat de sodiu( alimentar, dar mai bine din farmacie), poti face un ceai de galbenele sau dintr-un amestec de plante ginecologice(ceai ginecologic,se gaseste la mag tip plafar, naturiste)

ionica

acum 13 ani

Nu este normal ca scurgerea sa miroasa si sa devina verzuie la culoare, sau sa te faca sa te scarpini. Toate acestea pot insemna ca ai o infectie. Scurgerile vaginale normale miros putin, dar daca, mirosul este puternic si urat, n-ar fi rau sa mergi la un control ca sa previi o infectie.

Csara

acum 13 ani

Banuiesc ca te referi la scurgerile genitale. Da, in cazul in care apar in perioada fertila (ovulatie) si sunt incolore, de consistenta albusului de ou, de exemplu, sunt perfect normale. Eu iti recomand sa nu exagerezi cu sapunul obisnuit pentru igiena in zona genitala, foloseste geluri si sapunuri speciale pentru zona intima, pentru a nu-ti deregla flora normala. Scurgerile vaginale normale... nu prea au miros.

Csara

acum 13 ani

Mirosul apare in cazul igienei necorespunzatoare sau in cazuri patologice.