salll

Boli genitale feminine

Postata de seosimon cu 13 ani in urma.

as vrea sa ma lamureasca si pe mine cineva va rog am scurgeri vaginale si am dureri de abdomen in timpul actului sexual...in naintete nu aveam probleme nu mi-am schimbat parteneri decat de 2 adica cel cu care st e al 2

Raspunsuri (1)

Kasho

acum 13 ani

Ar trebui sa mergi la un control, la un medic ginecolog. este posibil sa fie o candida, o anexita sau o BTS. Nici nu descrii prea bine scurgerea. Un control este cel mai bun lucru pe care poti sa-l faci, aceste neglijente, sa le spunem, netratate, in timp iti pot crea multe probleme , inclusiv infertilitatea. Medicul ginecolog iti va recolta probe pe care le va trimite la laborator si iti va prescrie tratamentul adecvat, de asemenea, tratamentul TREBUIE urmat si de partener pt a evita reinfectarea. In timpul tratamentului se evita relatiile sexuale. Si pe viitor foloseste PREZERVATIVUL, te protejeaza de tot ce se poate intampla mai rau : boli cu transmitere sexuala tratabile sau netratabile, sarcini nedorite, implicit trauma unui avort ETC.
In cazul in care partenerul refuza folosirea prezervativul, pe diverse motive, inseamna cu nu terespecta suficient pentru a te proteja.
Sanatate!