Sa iau ca pe un semnca mi se opreste?

Boli genitale feminine

Postata de Georgiana. cu o luna in urma.

Stiu ca poate v am stresat, insa sunt nelamurita si consultul ginecologic costa foarte mult, si nu mi l permit a 2 a oara intr o saptamana.
Am avut consult ginecologic, mi s a pus diagnostic d evaginita micotica, am luat ovule de lomexin, cate 1 la 3 zile. Menstruatia mi a venit mai devreme, la 28 de zile, nu la 32-33, insa inca am scurgeri, foarte mici,gen, o picatura, 2, de culoare rosu inchis, care se maronesc pe proteslip.Nu am dureri, iar papanicolaul abia mi a iesit, am facut si eco tranvaginala, chisturi, fibroame, nu am.Insa m am stresat foarte tare cu, candida.Am consumat si ceva alcool dat fiind Paștele, pot fi astea motivele pentru care inca sa am scurgeri?Contactul sexual ar inrautatii situatia?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Scurgerile maronii dupa menstruatie, in cantitati mici, nu sunt neobisnuite si nu ar trebui sa va creeze o stare de neliniste, mai ales daca nu sunt insotite de alte simptome, precum durerea. Acestea pot fi cauzate de cateva facturi, cum ar fi fluctuatiile hormonale, stresul, consumul de alcool sau interventiile ginecologice recente. Insa, daca aceste scurgeri se vor prelungi, cel mai bine ar fi sa mergeti din nou la medicul ginecolog pentru o consultatie.

De asemenea, in privinta ovulelor pe care le-ati luat pentru vaginita micotica, trebuie sa stiti ca acestea pot cauza o iritatie a vaginului, ducand la aparitia unor mici scurgeri. Contactul sexual ar putea agrava aceasta iritatie.

Mai mult, menstruatia care a venit mai devreme decat de obicei poate fi cauzata de stres sau de schimbari hormonale. Consumul ocazional de alcool nu ar trebui sa aiba un impact prea mare asupra ciclului dvs.menstrual, insa consumul regulat sau in cantitati mari poate duce la dereglari.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/secretiile-vaginale-cand-ar-trebui-sa-ne-ingrijorami_16966
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/cauzele-sangerarilor-anormale-care-apar-intre-ciclurile-menstruale_18645
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/sangerarile-intre-menstruatii-pot-fi-semnul-unei-afectiuni-severe_19249