Rog interpretare rezultate analize?

Boli genitale feminine

Postata de Utilizator11729713554 cu 4 zile in urma.

Frecvente celule epiteliale superficiale si intermediare. Frecvente PMN. Frecventi bacili Doderlein.Nu se observa levuri. Nu se observa Trichomonas vaginalis.Mycoplasma hominis: negativ*Ureaplasma spp: negativ**Pe mediile de cultura insamantate aerob nu s-au dezvoltat colonii apartinand urmatoarelor genuri bacteriene: Staphylococcus, Streptococcus, genurile familiei Enterobacteriaceae si Haemophilus spp. Pe mediile de cultura insamantate aerob nu s-au dezvoltat colonii apartinand genului Candida.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 zile

Buna ziua,

Rezultatele analizelor indica faptul ca nu exista bacterii, levuri sau paraziti specifici care pot cauza infectii ale tractului urinar sau ale sistemului reproductiv.

Frecvente celule epiteliale superficiale si intermediare sunt indicator al unui proces normal de regenerare a celulelor tractului urinar.

Frecvente PMN (neutrofile) sunt, de asemenea, normale in lipsa oricarei infectii. Prezenta bacililor Doderlein sugereaza o flora vaginala sanatoasa.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Investigatii/testul-babes-papanicolau-o-investitie-in-sanatate_1016