rog interpretare analize

Boli genitale feminine

Postata de ingeras0072003 cu 14 ani in urma.

am 53 de ani si in urma unui test papanicolau mi-a iesit unele anomalii si mi s-a recomandat sa fac o colposcopie.la colposcopie, dl doctor mi-a recomandat sa fac o biopsie ca sa fie sigur de rezultat.as dorii sa-mi dati un raspuns cat mai curand la rezultatul biopsiei.Diagnostic histopatologic:in masa de hematii si mucus inspirat sunt prezente fragmente de epitelui malpighian cu leziuni de tip LSIL(FAR ASTROMA) si epitelui de tip endometrial dilacerat.As dorii va rog, sa stiu daca trebuie sa iau vreun tratament.multumesc anticipat!

Raspunsuri (3)

Adrienne

acum 14 ani

Daca ai facut toate aceste investigatii,este imposibil ca medicul respectiv sa nu-ti fi spus despre ce este vorba si sa-ti spuna ce tratament trebuieste urmat......Ai o dispazie usoara, care in urma unui tratament bine condus se poate vindeca, dar are si risc de a se maligniza. Greu se stabileste granita intre displazie usoara si cancerul in stadiul zero. Multa sanatate !

ingeras

acum 14 ani

multumesc mult pt raspuns?ce ar trebui sa fac in conditiile in care medicul nu mi-a dat nici un tratament ci doar mi-a zis sa repet testul peste 3 luni.sunt speriata!!! astepta sa se agraveze ca sa-mi de-a tratament?/!!

Adrienne

acum 14 ani

Ti-am lasat mesaj privat.