Rodica

Boli genitale feminine

Postata de rodicax cu 9 ani in urma.

Am primit urmatorul rezultat la testul Papanicolau:
Diagnostic clinic Fibrom uterin.
Examen citologic In mediu lichid 1 frotiu THinPrep

Microscopic: Celule epiteliale scaumoase superficiale si untermediare etalate in placarde si izolat
Celule epiteliale glandulare endocervicale
GraNULOCITE neutrofile morfologic normale numeroase
Flora bacteriana bacilara abundenta
Concluzie CII/ Proces inflamator nespecific usor

N.L. Fara aspecte dis-/neoplazice (negativ pentru leziuni intraepiteliale sau maligne)

Va rog sa i-mi spuneti ce inseamna acest rezultat?
Va multumesc

Raspunsuri (1)

GinieAna

acum 9 ani

ar trebui sa mergi la un medic sa ti-l interpreteze. cat despre fibrom uterin sa nu te alarmezi pentru ca acum se pot opera foarte usor laparoscopic. eu am facut asta acum 1 an si nu am mai avut nimic de atunci. operatia dureaza putin, iar dupa pleci acasa pe picioarele tale. eu m-am operat la dr. Istoc, lucreaza la spitalul Medicover, este un medic foarte bun, cel putin cu mine asa a fost, mi-a raspuns la toate intrebarile, nu am simtit nicio clipa ca vrea sa ma dea afara din cabinet sa ia urmatorul pacient. multa sanatate.