Rezultate analize

Boli genitale feminine

Postata de Anisiamalia cu 8 ani in urma.

Buna seara,

Am primit astazi analizele Ex Babes Papanicolau - in mediu lichid secretie col uterin, secretie vaginala, precum si examenul microbiologic complex al secretiei col uterin, insa nu stiu exact ce presupun. Mai sunt doua saptamani pana voi merge la control si as vrea sa stiu daca este cazul sa imi fac griji. De aceea va rog sa imi spuneti si mie ce inseamna rezultatele de mai jos:

Ex. microbiologic complex al secretiei col uterin:

Microscopie
Secretie col uterin
Celule epiteliale poligonale - relativ frecvente, izolate si in gramezi, plicaturate in proportie de 60%
Celule epiteliale rotunde - rare
Celule cu aspect de "clue cell" - absente
Leucocite - rare
Hematii - absente
Trichomonas vaginalis - absent
Levuri - absente
Flora microbiana: - bacili Gram pozitiv, polimorfi (probabil Doderlein)

Cultura:
Secretie col uterin
Pe mediile insamantate nu s-a dezvoltat flora patogena in conditii aerobe.
Pe mediul Sabouraud nu s-au izolat colonii de Candida spp.
Pe mediile insamantate nu s-a dezvoltat streptococ.

-ag chlam -secr col uterin imuncromatografie - negativ negativ
- ag myc hom - cultura secr col uterin - negativ negativ
- ag urreaplasmaureal - cultura col uterin - negativ negativ.

Ex Babes Papanicolaou - in mediu lichid secretie col uterin, secretie vaginala
- Clasificare sistem Bethesda-microscopie
CLASIFICARE SISTEM BETHESDA
S-a recoltat citologie in mediul lichid - Procesor Thin Prep 5000
SATISFACATOARE: celule endocervicale: prezente

DIAGNOSTIC CITOLOGIC DESCRIPTIV
Celule superficiale si intermediare (CS+CI), polimorfonucleare ++, hematii +, hiperkeratoza +, parakeratoza +, citoliza +, nuclei mariti de volum pe CI.
Rare parabazale hipercrome
Celule metaplaziate mature aspect limite fiziologice
Celule endocervicale (CE) aspect normal fiziologic.
Lactobacili

INTERPRETAREA FROTIULUI ACTUAL:
NEGATIV, FARA LEZIUNI INTRAEPITELIALE SI/SAU DE MALIGNITATE

EVALUARE HORMONALA:
Pattern hormonal compatibil cu varsta si anamneza.

REZULTAT FINAL: Frotiu in limite normale

Va multumesc anticipat.

Raspunsuri (1)

Ande.Cst

acum 8 ani

Poti sa mergi la consult la domnul doctor Silviu Istoc.Eu la dansul merg de ani buni si sunt foarte multumita.Dansul este foarte calm si mereu se dedica pacientilor,niciodata nu a fost grabit sau sa aiba tendinta de a ma da afara din cabinet cum mai fac alti doctori..