rezultat test

Boli genitale feminine

Postata de Angela84125654 cu 11 ani in urma.

La testul Papanicolau pe care l-am efectuat mi-au iesit celule metaplazice imature. Ce inseamna asata mai exact?

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Metaplazia reprezinta transformarea unui anumit tip de tesut in alt tip. Aceasta se poate datora unui factor iritant cronic asupra epiteliului respectiv ( de ex o inflamatie cronica -cervicita cronica).
Metaplazia in sine nu reprezinta un risc,insa inlaturarea factorului iritant trebuie indepartat.
Astfel, celule metaplazice imature reprezinta acele celule care se transforma. Nu au semnificatie clinica.

Angela84125654

acum 11 ani

Va multumesc!

Molea Cristina

acum 9 ani

Rezultat papanicolau-
Flora microbiena cu caci nespecifici
celule metaplazice fregvente
Frotiu inflamator cu polimorfonucleare-fregvente
Fratiul niflamator