Rezultat Test Papanicolau

Boli genitale feminine

Postata de Dia81 cu 13 ani in urma.

Buna ziua.Am luat ieri rezultatul testului Papanicolau si culturi col si sunt putin ingrijorata ca nu stiu ce inseamna.Am facut testele din proprie initiativa.
Culturi col: negativ
Papanicolau:Moderat fond inflamator acut.Alterari celulare de natura inflamatorie.Procese de reparatie celulara cu metaplazie pavimentoasa in curs de maturare si matura.Prezente celule glandulare cu aspect hiperplazic.Flora microbiana polimorfa.Se recomanda o noua prelevare dupa tratamentul antiinflamator.
Am scris numai ce era modificat, la celelalte raspunsul fiind NU.
Vreau sa stiu ce inseamna, daca trebuie sa urmez tratament si cu ce.
Multumesc.

Raspunsuri (1)

Alexandra

acum 12 ani

Ar trebui sa te duci cu rezultatul testului la un medic ginecolog pentru interpretare. Nu se poate sa urmezi un tratament in functie de raspunsurile de pe un blog, totusi.