Rezultat PAPANICOLAU

Boli genitale feminine

Postata de cristina.norocia cu 10 ani in urma.

Buna ziua!
Am si nevoie de putin ajutor in interpretarea unor rezultate.Am facut Papanicolau si mi-a iesit:
- reactii inflamatorie intensa, cu polimorfonucleare
- lactobacili prezenti
- numerosi diplococi gram-pozitivi
- trichomonas vaginalis - absent
- prezent Escherichia coli in cantitate mare

Am motive de ingrijorare? Medicul meu ginecolog m-a programat abia peste 3 saptamani si vreau sa fiu linistita pana atunci.
Multumesc!

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Se pare ca aveti o infectie vaginala determinata de mai multe bacterii ( diplococi ) si de E coli. Veti primi un tratament ( la indicatia medicului ginecoog) dupa care va trebui sa repetati analiza.

Dr. Dan Raica

acum 10 ani

Rezultatul dat nu este de la Papanicolau, ci de la o secretie vaginala. Este o infectie vaginala cu reactie inflamatorie si trebuie ,evident, tratament. Iti va explica ginecologul tau.

O zi buna!