Rezultat histopatologic ?

Boli genitale feminine

Postata de danapvl cu 6 ani in urma.

Buna ziua
In urma unui chiuretaj biopsic am primit rezultatul histopatologic: cheag fibrinohematic in care sunt incluse fragmente de epiteliu pavimentos, cu acantoza, papilomatoza si parakeratoza, de la nivelul exocolului, glande endocervicale fragmentate si fragmente de endometru cu glande in stadiul proliferativ si presecretor, unele usor hiperplazice si corion bogat celular cu zone intinse de fibroza.
Va rog frumos sa-mi ziceti daca acest rezultat indica diagnosticul de cancer. Mentionez ca rezultatul la testul Papanicolau si Hpv este bun. Diagnosticul pus de d-na doctor inainte de biopsie este de Polifibromatoza uterina.
Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Va recomandam sa mergeti la medic pentru interpretarea analizelor sau puteti folosi serviciul cu plata (//sfatulmedicului.ro/consulta-medicul-online), unde veti primi raspunsul medicului.