Rezultat colposcopie

Boli genitale feminine

Postata de membru248637 cu 10 ani in urma.

Buna ziua! In urma unui control ginecologic facut, doamna doctor mi-a recomandat si o colposcopie. Pe raportul medical scrie in felul urmator: Colposcopie: FP: Col cu vascularizatie accentuata pe BA, OCE cu diametrul de 3-4 mm. AA: JSC tip 1: perjonctional pe BA, orele 10-12, mica zona aceto-alba, fin mozaicata; alte insule aceto-albe, fin mozaicate la orele 1,6,respectiv 8 distanta de JSC. TL: Zonele aceto-albe INCN EX.valve: Col cu vascularizatie accentuata pe buza anterioara. TV: col inchis, uter in AVF, normal in volum si consistenta, mobil, nedureros. Anexa dreapta palpabila, nedureroasa, anexa stanga nepalpabila; FVS suple Diagnostic: Col Lezional. Din cate am inteles printre picaturi de la d-na doctor este o rana pe col care nu prea i-a placut. Insa nu am inteles foarte bine pentru ca se grabea si mi-a zis sa revin peste doua saptamani dupa ce ies si rezultatele testului papanicolau si secretiei. Nu inteleg nimic din cele de mai sus. Ma poate ajuta cineva care cunoaste? Am pus si o intrebare catre medicii siteului dar nu mi-au raspuns. Nu mai am rabdare pana cand imi vine rezultatul papanicolau.

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Leziunea de pe col este consecinta unei infectii vaginale cronice. Rezultatele testelor efectuate ( examen secretie vaginala, Papanicolau) vor da mai multe detalii despre tipul de infectie si modificarile celulare. Tratamentul va fi conditionat de aceste rezultate.