rezultat colposcopie

Boli genitale feminine

Postata de lilib cu 12 ani in urma.

Buna ziua,

Daca se poate as dori o parere despre rezultatul colooscopiei.

(La testul PAP rezultatul este:candida; LSIL -leziune intraepiteliala scuamoasa de grad scazut; AGC-NOS)

1-FP
Col-de multipara
neomogen
regulat
cu chist dr retentie
2 JSC
Cu ectopie-medie
cu cripte glandulare -deschise
calibru-inegal

3 TL

Zona iod negativ-cu contur net
colpita-acuta

Va multumesc anticipat

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

rezultatul trebuie comunicat medicului ginecolog ce va interpreta in contextul clinic. testul PAP indica prezenta candidei ce va necesita tratament antimicotic.
colposcopia este o metoda de inspectie a colului uterin cu ajutorul unui colposcop (un instrument optic stereoscopic destinat vizualizarii la scara marita a mucoasei tractului genital inferior)