rezultat citodiagnostic

Boli genitale feminine

Postata de valy_gaby cu 10 ani in urma.

Buna ziua. Am rugamintea de a mi se interpreta niste analize pana imi vine rezultatul la biopsie. Stiu ca daca ti se cere biopsia e deja cu semnul intrebarii de aceea as ruga poate ati trecut prin astea si stiti. Rezultatul de acum e...aspect colon- leziuni vizibile, Diagnostic- anexta stanga, cervico-vaginita.. Celule endocervicale -prezente, Descrire citologica , celule superficiale- numeroase, celule intermediare- numeroase, clule naviculare- absente, celule parabazale -rare, celule bazale foarte rare, celule endocervicale rare ,grupate si izolate, celule endometriale absente , celule metaplazice rare grupate si izolate. Celule inflamatorii - numeroase leucocite integre si alterate rare celule de talia celor parabazale ce prezinta nuclei mariti de volum hipercromi, desen cromatinian usor altreat, f . rare p***alocite.
Anomalii ale celulelor epiteliale LSIL cu atipii HPV. R ecomandari biopsie sau colpocsopie. Va mutumesc si astept un raspuns daca se poate urgent

Raspunsuri (3)

Mirela Constantin

acum 10 ani

DE ce nu mergi la medicul tau pentru interpretare? Sau ti s-a spus ca o va face atunci cand vine si biopsia?

valy_gaby

acum 10 ani

da imi v a spune dupa ce vine rezultatul, dar si medici astia te tin in suspans, si mai rau fac decat sa -ti spuna in fata daca banuiesc ca e cancer sau nu

Mirela Constantin

acum 10 ani

Da, aici cam ai dreptate. eu am cautat ceva pana am ajuns sa pot avea incredere si sa fiu tratata asa cum trebuie. ginecologul meu e la Donna Medical Center si sincer nu cred ca e ceva care sa nu-mi spuna direct, ca sa nu mai vorbesc de delicatete... am trecut si peste jena de a avea un medic barbat...