rezultat analize

Boli genitale feminine

Postata de Tudor49 cu 11 ani in urma.

buna tuturor,
Am o mare rugaminte, pentru cine ma poate ajuta si pe mine cu interpretarea unei analize. am facut un examen de secretie si mi-a iesit rezultatul :- celule epiteliale poligonale relativ frecvente, celule epiteliale rotunde rare, celule cu aspect de "clue cell" absente, leucocite relativ frecvente, hematii absente, thricomonas vaginals absent, levuri relativ frecvente, inmugurite prezente, hife preudohife prezente.
Multumesc anticipat

Raspunsuri (4)

Sigada

acum 11 ani

Pana ajuneti cu rezultatele la medic, puteti folosi serviciul de interpretare analize al site-ului
//sfatulmedicului.ro/index.php?module=AnalizePrezentare&action=analize_personalizate

Dr. Mihaita Viorica Mihalceanu

acum 11 ani

,,levuri relativ frecvente, inmugurite prezente, hife pseudohife prezente,, semnifica o infectie candidozica (micotoca). Pentru tratament este bine sa mergi la medicul care te-a consultatat si a recomandat analiza.

Dr. Mihaita Viorica Mihalceanu

acum 11 ani

,,levuri relativ frecvente, inmugurite prezente, hife pseudohife prezente,, semnifica o infectie candidozica (micotica). Pentru tratament este recomandat sa mergi la medicul care te-a consultata si a recomandat analiza.

alina

acum 11 ani

pentru rezultatul meu ma puteti ajuta cu o interpretare inainte sa ajung la medic pt ca mai astept rezultatele pt genotipare hpv.
Normala (flora lactobacilara).
Inmugurite prezente
Celule epiteliale poligonale relativ frecvente
Celule epiteliale rotunde rare
Celule cu aspect de "clue cell" absente
Leucocite rare
Hematii absente
Trichomonas vaginalis absent
Levuri rare
2) Cultura secretii vaginale
Pe mediile de cultura nu s-a dezvoltat flora bacteriana patogena in aerobioza la 37 grade Celsius (Neisseria gonorrhoeae,
Streptococcus agalactiae, Enterococcus spp., Staphylococcus aureus, Enterobacteriaceae).