Rana pe col

Boli genitale feminine

Postata de AliD cu 9 ani in urma.

Buna ziua. As aprecia foarte mult sfatul cuiva care a trecut prin urmatoarea situatie:
In urma unei infectii urinare si a unei anexite, medicul mi-a descoperit urmatoarele:
Rezultat urocultura 1: Ecoli
Rezultat urocultura 2 – Negativ (dupa tratament)
Tratament: Nolicin, Vomovo, No Spa - 2 saptamani si Poligynax - 6 zile

Rezultat eco transvaginala: Uter: RFV; 70mm/ 52 mm/ 32mm; Cavitate uterina; omogena virtuala; Endometru: grosime 9mm, aspect trilaminar; Col uterin: dimens 42mm, forma conica; canal cervical inchis; Ovar dr. 39mm, prezinta o formatiune anecogena si nedelimitata cu diam. De 26mm; Ovar dr. 33mm; aspect microchistic, formatiuni de max. 8mm; Trompe dilatate; Fund de sac Douglas: Liber
Tratament: Marvelon 21

Rezultat PAP: Celule epiteliale malpighiene superficiale si intermediare cu discrete anomalii nucleare; Celule scuamoase atipice de semnificatie nedeterminata (ASCUS). Secretie: Frotiul comporta celule superficiale si intermediare frecvente, polimorfonucleare rare, flora microbiana (Bacili gram +). Candida, trichomonas absente. Recomandari: Test HPV, Colposcopie.
Medicul m-a trimis sa fac colposcopie, cu urmatorul rezultat: FP: JSC vizibila in totalitate; ZT gr I; Ectopie periorificiala +; AA: zona cato-alba sugestiva pt un papilom plan pe BP la ora 5; TL: negative pe zona mai sus mentionata. Recomandari: ERAD al zonei lezionale
Medicul ginecolog a spus ca nu este vorba de HPV, dar ca trebuie sa fac ERAD.
Va rog sa ma sfatuiti, nu inteleg rezultatele si de ce trebuie sa fac ERAD si nu pot face tratament? Mi-e teama de alte complicatii, sa nu se extinda sau sa nu mai pot face copii. Mentionez ca am 33 de ani, nu am copii si am facut un avort in urma cu 12 ani.
In asteptarea unui raspuns/ sfat,
Va multumesc

Raspunsuri (1)

AliD

acum 9 ani

Va rog, orice sfat este binevenit!!