Rana langa vagin

Boli genitale feminine

Postata de cristina1404 cu 12 ani in urma.

Buna seara,
Am o problema destul de rusionasa pentru mine, in partea din spate a vaginului am ca un fel de rana care ma ustura foarte rau si ma doare destul de tare. nu stiu de la ce este si ce este de fapt. m-am "tratat" cu ceai de musetel si pastaa petrinii , a mers dar acum a reaparut( de vreo 3 ori mi s-a intmaplat) nu mai stiu ce sa fac, de data asta parca e mai mare si mai dureroasa, cu gel de dush nu ma pot spala dar altadata mergea si cu gel intim acum nici cu gel intim nu mai merge... pentru ca ma ustura fffffoarte tare.
aspectul ranii este parca ar avea ceva creste nu stiu exact, dar parca e rana.
va rog mult sa ma ajutati si sa-mi ziceti ce este cu cum se poate trata.
Mentionez ca am o igiena buna.

Multumesc anticipat

Raspunsuri (2)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

din pacate fara un consult ginecologic nu se poate diagnostica aceasta leziune. pe langa intrebari, la un consult ginecologic se poate evidentia leziuna la examinarea cu valve, se pot preleva secretii, etc., lucruri pe care aici nu le putem face. ce ati incercat dumneavoastra ca tratament poate fi considerat cel mult adjuvant, nu va trata cauza, ba mai mult exista posibilitatea sa inrautateasca situatia actuala in functie de diagnostic.

va urez o zi buna

Lily

acum 11 ani

Buna ziua. Acum 8 ani am avut o nastere naturala si bineinteles a fost nevoie de incizie, nu mare (3 copci) . Nu am avut probleme pana acum . De vreo 3 luni insa ma doare acea cicatrice dar mai intens in perioada menstrei inainte cu o zi si dupa vreo 2-3 zile . Deci nu simt nimic in rest doar acea cicatrice si nu pe col.intrebarea mea este ar merge cu ceaiuri? sau cu ovule antiinflamatoare?