Puteti va rog interpreta rezultatul anatomo-patologic?

Boli genitale feminine

Postata de Utilizator11702378071 cu 4 luni in urma.

Operatie chist ovarian,diagnostic a fost de chist eclatat. Rezultatul biopsiei este:
°Macroscopic:fragment tisular,forma neteda,diametrul 2.5cm,culoare galben-hemoragica pe sectiune.
°Microscopic:chist luteinic,cu hemoragie intrachistic,edem si infiltrat inflamator polimorf difuz perichistic.
DIAGNOstic Anatomo-patologic:chist luteinic hemoragic.

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Interpretarea rezultatului anatomo-patologic este urmatotorul:

Rezultatul biopsiei indica faptul ca in timpul operatiei pentru chist ovarian, s-a observat un chist luteinic (un tip de chist care apare in timpul ciclului menstrual), care prezinta hemoragie in interiorul chistului. De asemenea, este prezent edemul (umflarea) si "infiltrat inflamator polimorf difuz perichistic" care inseamna un raspuns inflamator in tesuturile din jurul chistului.

Astfel, diagnosticul anatomo-patologic este un chist luteinic hemoragic. Aceasta inseamna ca chistul ovarian de care suferiti a dezvoltat un continut de sange in interiorul sau, ceea ce poate explica simptome precum durerea abdominala sau disconfortul pe care le-ati putut resimti inainte de operatie. Este important sa discuti rezultatul si urmatorii pasi in tratament cu un medic ginecolog

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Chisturi-ovariene/lucruri-pe-care-trebuie-sa-le-stie-orice-femeie-despre-chisturile-ovarie_15542
sfatulmedicului.ro/Chisturi-ovariene/chistul-ovarian-cand-ar-trebui-sa-ne-alarmami_17148

Utilizator11702378071

acum 4 luni

Se specifica cum ca ar fi fost eclatat?Acest chist daca ar fi fost eclatat in timpul operatiei, rezultatul biopsiei ar fi fost acelasi?