Produsele pentru scalp pot fi folosite si pentru zona intima??

Boli genitale feminine

Postata de simona329139516 cu 3 luni in urma.

Se pot folosi produsele din comert pentru accelerarea cresterii parului capilar si pentru zona intima, sau ar trebui folosit alt tip de produse?
In cazul in care nu, exista asemenea produse pe piata, pentru accelerarea cresterii parului in zona intima?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Produsele concepute pentru scalp nu sunt recomandate pentru utilizarea in zona intima deoarece aceste doua zone ale corpului au pH diferit si necesita produse de ingrijire diferite. Pielea scalpului si parul capilar au nevoie de produse care ajuta la stimularea foliculilor de par, in timp ce zona intima are nevoie de produse care mentin echilibrul pH-ului si previn iritarea. Nu exista produse special concepute pentru accelerarea cresterii parului in zona intima, si de fapt, este mai sanatos sa lasi parul sa creasca natural in aceasta zona. Daca ai probleme legate de cresterea parului sau de ingrijirea pielii, ar trebui sa consulti un specialist.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articol de interes:https://sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/ingrijirea-zonei-intime-patru-greseli-care-te-duc-direct-la-medic_16456