Pot avea copii

Boli genitale feminine

Postata de fruchsia cu 12 ani in urma.

Buna seara!
Sunt din Ploiesti si am 28 ani. Din martie 2011 tot imi doresc sa raman insarcinata.
Am mers la medic si mi-a dat o serie de analize. Unele au iesit in limita valorilor normale, alte nu au iesit prea bine.
Analizele sunt urmatoarele:
PROLACTINA - 23.485;
UREE SERICA - 26;
ACID URIC SERIC - 3.60;
CREATININA SERICA - 0.51;
CALCIU SERIC TOTAL - 8.50;
GLICEMIE - 88;
COLESTEROL SERIC TOTAL - 170;
TRIGLICERIDE - 37;
TGO - 18;
TGP - 32;
SUMAR URINA (glucoza - normal, proteina - negativ, bilirubina - negativ, urobilinogen - normal, PH - 5.50, densitate - 1035, nitriti - negativ, corpi cetonici - negativ, leucocite - negativ, eritrocite - negativ, epitelii plate - rare, leucocite - rare, oxalat de calciu - frecvent, flora microbiana - prezenta);
HEMOLEUCOGRAMA COMPLETA (va scriu doar valorile care nu sunt normale: limfocite - 18.80, hematocrit - 35.40, distributia hematiilor dupa volum - 16.80, distributie plachetelor dupa volum - 17.40);
VSH - 38
FIBRINOGEN - 577
MYCOPLASMA - negativ
CHLAMYDIA - negativ 0.017
CULTURI COL UTERIN - colonii de stafilococ auriu cu rare levuri
PAPANICOLAU - gardnerella vaginalis
In urma analizei culturi col si papanicolau am urmat un tratament cu: Zinnat, metronidazol, klion ovule si carpicon supozitoare si am repetat analizele.
La culturi mi-a iesit urmatoarele:ESCHERICHIA COLI
Ce sfaturi imi puteti da? Am ceva grav?
Astept parerile dumneavoastra.

S

Raspunsuri (12)

Medic Epuran

acum 12 ani

Din enumerarea analizelor d-vs se poate diagnostica:
1. prezenţa unei infecţii urinare şi a unui sediment de cristale de oxalat de calciu
2. prezenţa unei infecţii vaginale cu E. colii
3. prezenţa unui sindrom inflamator (sugerat de o valoare crescută a fibrinogenului şi a unei viteze de sedimentare a hematiilor crescute)

fruchsia

acum 12 ani

Afectiunile de care spuneti sunt grave?
Astept un raspuns!
Multumesc!

Medic Epuran

acum 12 ani

Afecţiunile nu sunt grave dacă sunt tratate corect (cu tratament stabilit doar de către medic)

fruchsia

acum 12 ani

Buna seara!
Revin cu o intrebare: sexul oral poate stagna procesul de reproducere?
Multumesc!
O seara frumoasa!

Medic Epuran

acum 12 ani

Sexul oral nu are nici o legătură cu procesul de reproducere

fruchsia

acum 12 ani

Revin din nou cu intrebare la dvs.
Am urmat tratament cu ciprofloxacin, metronidazol, klion ovule pt ESCHERICHIA COLI, iar cand am repetat cultura din col mi-a iesit tot ESCHERICHIA COLI.
Am mers din nou la medic si mi-a prescris: Augumentin (1tb/12 ore - 14 zile), Urinal acut (1 cps/zi - 10 zile), ovule polygynax - 10 zile
Astept un raspuns.
Cum pot scapa de aceasta bacterie? Mai pot face copiii?

Gabriela

acum 2 saptamani

Buna seara.Proteina in urina 10mg/dL este ceva rau?

Medic Epuran

acum 12 ani

Vindecarea se poate produce urmând tratamentul prescris de medic (dacă acest tratament a fost stabilit conform rezultatului antibiogramei). Bineînţeles că mai puteţi rămâne însărcinată

fruchsia

acum 12 ani

Buna ziua,

Multumesc pt raspuns.
Un tratament naturist pt ESCHERICHIA COLI exista?
O zi buna!

Medic Epuran

acum 12 ani

Pentru un eventual tratament naturist ar trebui să consultaţi un medic cu competenţe în medicina naturistă

Alberta Mihaiescu

acum 11 ani

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca transpiratia nocturna repetata si in special in zona cefei si a gatului este cauza unor carente, tulburari endocrine serioase sau de alta natura. Ce as putea face in acest sens?
Va multumesc

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Proteina in urina, cunoscuta si sub numele de proteinurie, poate fi un semn al unei game largi de afectiuni medicale, inclusiv diabet, hipertensiune arteriala si boli renale. Cu toate acestea, nivelul de 10 mg/dL este destul de scazut si poate fi chiar considerat in limita normala in unele cazuri. Dar este intotdeauna cel mai bine sa discuti orice rezultat de test sau preocupare de sanatate cu medicul tau.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/simptome/proteinurie-proteine-in-urina_175
https://sfatulmedicului.ro/analize/proteine-urinare-sau-proteinurie-urina_113
https://sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-rinichilor/proteinuria-proteine-in-urina_19725