Posibil endometrioza?

Boli genitale feminine

Postata de Krysa3 cu 3 saptamani in urma.

Bună seara . Menționez ca am 42 ani , nicio sarcina și un polip uterin descoperit în urma De cu 6 luni de când ma confrunt cu dureri pelvine care nu cedează la nimic . Am făcut tratament cu antibiotic și ovule pe BIP , iau Duphaston și durerile sunt cumplite . Dacă as face un CT , s-ar vedea mai exact ce am sau trebuie RMN ? Am citit despre endometrioza...ar putea fi asta și ce investigații sa mai fac sa pot afla . Menționez ca am făcut toate analizele și eco transvaginala . Va mulțumesc.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

Endometrioza este posibila dat fiind simptomele descrise, dar nu putem exclude alte conditii fara investigatii suplimentare. Inainte de a face un CT sau RMN, va recomandam sa discutati cu medicul dumneavoastra ginecolog despre endometrioza si sa explorati optiunile de testare. Desi uneori endometrioza poate fi vazuta la un CT sau RMN, acestea nu sunt intotdeauna cele mai eficiente metode de diagnostic. De obicei, laparoscopia este considerata standardul de aur in diagnosticul endometriozei.

Este, de asemenea, important sa remarcati ca tratamentul pentru endometrioza depinde de severitatea simptomelor si de cat de mult afecteaza viata de zi cu zi. Tratamentele pot varia de la medicamente pentru durere si hormoni, pana la interventii chirurgicale.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Endometrioza/endometrioza-boala-tot-mai-des-intalnita_16789
sfatulmedicului.ro/Endometrioza/ai-primit-diagnostic-de-endometriozai-ce-poti-facei_20175
sfatulmedicului.ro/Endometrioza/cum-functioneaza-tratamentele-naturiste-pentru-endometriozai_18233