polip uterin

Boli genitale feminine

Postata de calimeroro cu 12 ani in urma.

indepartarea polipului uterin se face in timpul ciclului menstrual?

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

excizia polipului endometrial (uterin) se va efectua in conditiile precizate de medicul ginecolog.
Pentru un polip de tip mucos, se practica chiuretajul uterin. Histeroscopia este metoda prin care se stabileşte corect diagnosticul dar este şi în scop terapeutic. Histeroscopia implica vizualizarea endometrului si a polipilor cu o camera inserata prin cervix. Biopsia este obligatorie pentru a putea vedea dacă este benign sau malign si se poate indica histerectomia daca sunt implicate celule maligne.

simo

acum 10 ani

am si eu o imtrebare,am fost diagnosticata cu polip al tractului genital ,prin urmarea unei hemoragii,si mau chiuretat,dar nu mi-au facut biopsie,este vreo problema?trebuia obligatoriu sa-mi faca,si este vreun tratament pt a nu mai face caci am inteles ca se refac din nou dupa o perioada,si inca ceva mi-au spus caci mai am si o rana pe uter,ce e da facut,trebuie cauterizata?,mc mt

Utilizator11705002790

acum 3 luni

Bună seara.In urma cu o luna m-am operat de polip cervical si de atunci am dureri am fost la medicu care ma operat mia făcut ecografie a zis ca nu am nimic si ca durerea poate fi din altă parte că nu are dc sa ma doară de la operație nu mia dat nimic de durere după aceea am făcut un ecograf abdominal totu ok decât niște nisip la rinichi la o săptămână de la operație m am programat la alt medic de am făcut ecografie intravaginala a zis ca e totu ok dar eu tot am dureri,întrebarea mea este ca dacă este
normal aceste dureri că nu știu unde să mă mai duc.Va mulțumesc,o seară frumoasă!