Poate o infectie urinara sa cauzeze ulterior inflamatia uterului si a vezicii?

Boli genitale feminine

Postata de Utilizator21715157991 cu 2 saptamani in urma.

Acum 2 luni am avut o infectie urinara. Dupa tratarea acesteia am ramas cu dureri in zona abdomninala si a spatelui. Durerile au devenit tot mai intense si dese insotite de crampe si arsuri. Dupa mai multe diagnostice mi s-a spus ca am uterul si vezica inflamata si mi s-a administrat antiinflamator injectabil. Se poate ca acestea sa fie inflamate in urma infectiei sau ar trebui sa fac mai multe investigatii? Dupa doua luni incep sa nu mai am incredere in niciun diagnostic. Durerile sunt greu de suportat, si uneori duc la anxietate, insomnie si atacuri de panica.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Este posibil ca o infectie urinara netratata corespunzator sau recurenta sa conduca la inflamarea altor parti ale sistemului urinar, precum vezica si uterul.
Un tract urinar infectat poate permite bacteriilor sa se raspandeasca in alte regiuni, in special daca infectia a inceput in zona rinichilor.

Cu toate acestea, inflamatia uterului poate avea si alte cauze. In acest caz, este important sa fie facute si alte investigatii suplimentare. Daca simptomele persista, este esential sa discuti cu un medic specialist, care poate efectua mai multe teste pentru a determina cauza exacta a durerii.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/infectia-trompelor-uterine-salpingitele_18961
sfatulmedicului.ro/Infectii-urinare/principalele-simptome-ale-afectiunilor-urinare-feminine_16570
sfatulmedicului.ro/Infectii-urinare/de-ce-recidiveaza-infectiile-urinarei_16474
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/boli-ale-aparatului-genital-feminin-generalitati-vaginita-metrita-anexit_1100