papanicolau

Boli genitale feminine

Postata de membru225976 cu 11 ani in urma.

Cand se face testul papanicolau si ce conditii trebuie respectate

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Testul se recomandă a fi efectuat periodic la intervale de 3 ani între 21 şi 65 ani sau la 3 ani de la începutul vieţii sexuale, deoarece se consideră că majoritatea infecţiilor cu HPV sunt contactate in primii ani de la debutul vieţii sexuale (18-25 ani). Cu 24-48 ore înainte de recoltarea probei trebuie să fie evitate: raporturile sexuale, lavajul vaginal, alte tratamente intravaginale (geluri, creme, contraceptive, dezinfectante, lubrifianţi) sau alte manevre intravaginale (tampoane intravaginale, explorare vaginală).
Se recomandată recoltarea în afara perioadei menstruale, în perioada de mijloc a ciclului menstrual, iar în cazul infecţiilor, după tratarea acestora.

xena78

acum 11 ani

testul se face pana in a 12 zi a ciclului dar dupa ce nu mai ai sangerarea.prima zi a ciclului este ziua in care ti-a venit eu ma duc si-mi fac PAP in a 8- 9 -a zi a ciclului ( dupa ce nu mai sangerez)si binenteles cum a spus si medicul trebuie respectate si evitate rap.sexuale, spalaturile intravaginale......etc.

Aida

acum 7 ani

Se spune ca testul Papanicolau se face la mijlocul perioadei de ciclu dar...de ce se impune la unele laboratoare sa fie facut in a 15-16 zi (daca este in alta zi deja suntem certate si ni se spune ca o facem pe raspundera noastra iar testul nu o sa aiba un rezultat concludent) iar altele pana in ziua a 12-a de ciclu?
Sincera sa fiu nu mai inteleg nimic...CUM ESTE CORECT??