papanicolau

Boli genitale feminine

Postata de karmennn cu 14 ani in urma.

cand este mai bn de facut testul papanicolau? la cate zile dupa manstruatie? sau nu conteaza?

Raspunsuri (11)

Sheila

acum 14 ani

Se recomanda sa se faca cu cel putin 5 zile inainte sau dupa menstruatie.
Cu 48 de ore inainte nu trebuie sa ai contact sexual si nici sa nu te speli intern

karmennn

acum 14 ani

sa inteleg k dak eu am av prima zi de menstr pe 21 ian, dak am prog pe 18 il fac degeaba?am luat pilule ultima folie in ian...luna asta nu...s-ar putea sa-mi intarzie..nici nu stiu ce sa fc! ms pt rasp de mai dvr

Sheila

acum 14 ani

Nu il faci degeaba, asa se recomanda dar asta nu inseamna ca daca il faci in alta perioada nu va iesi.
Tine cont de celelalte 2 conditii si e ok.

NATY

acum 14 ani

EU AM UN OVAR CU MAI MULTE CHISTURI A IMI CRESTE PAR PE MINE SI MA INGRAS DIN CE IN CE MAI MULT OARE EU O SA MA MAI FAC BINE EXISTA TRATAMENT SI PT MINE SANT INTRADEVAR DISSSPERATA CHIAR NU STIU CE SA MAI FAC DACA STIE CINEVA VREUN TRATAMENT NATURIST SAU CUM O FI SA IMI SPUNA SI MIE MULTUMESC

Sheila

acum 14 ani

Naty doctorul a spus ca asta e cauza parului ovarul polichistic?
Din cate stiu excesul de par este o problema endocrinologica, ar trebui sa-ti faci niste analize la un specialist sa vezi exact cauza.

Menekse.

acum 14 ani

medicii recomanda ca testul acesta sa fie facut dupa menstruatie si nu inainte. Pentru ca inaintea menstruatiei deja corpul se pregateste pentru menstruatie si sufera ceva inflamtii si modificari ale mucoaselor, care pot modifica oarecum rezultatul testului, in sensul ca iti pot iesi modificari de care de fapt nu suferi, dar care sunt specifice perioadei premenstruale. Asta este sfatul pe care l*am primit eu de la medic, si pe care l-am urmat de fiecare data cand am facut testul PAP.

stefana

acum 14 ani

dak am o infectie vaginala cu scurgeri branzoase si miros e posibil sa fie infectii vaginale micotice?

nasirc

acum 14 ani

Da, e posibil si iti recomand sa mergi la medic ginecolog sa te consulte . nu te lasa.
sanatate!

alexaaa

acum 13 ani

da ai facut primul test papanicolau dupa cat timp trebuie sa il mai faci?????

acum 13 ani

Testul este recomandat a se face la 6 luni sau cel mult un an

dana

acum 13 ani

Buna ziua. Am facut testul papanicolau si mi-a iesit 2/3 /intens inflamator ;bethesda celule glanduloase AGC-NO3,celule srumoase ASC-H
VA ROG DIN SUFLET SA-MI RASPUNDETI DACA ESTE GRAV
Va multumesc!