papa nicolau

Boli genitale feminine

Postata de cineva_de_undeva cu 14 ani in urma.

imi puteti interpreta va rog rezultatul la testul papanicolau? pt ca dr ginecolog la care am fost nu mi-a spus c inseamna si nici nu mi-a dat tratament.mi-a spus doar sa fac si o colposcopie insa nu mai aveam in ziua respectiva

Descriere aspect microscopic: Frotiul contine celule scuamoase predominant intermediare, multe cu incarcare glicogenica, dar si superficiale, aglomerate, plisate; celule parabazale, unele cu nucleu marit,altele binucleate; rare endocervicale cu citoliza; frecventi nuclei liberi; abundente polinucleare, macrofage,hematii si flora bacilara polimorfa abundenta, formand un fundal.

Concluzii: Frotiu satisfacator pt evaluare negativ pt leziuni intraepiteliale sau malignitate. Modificari sugestive pt infectie bacteriana nespecifica si metaplazie scuamoasa endocervicala.

Va rog frumos spuneti-mi macar c tip d pap este. Si de ce apare infectie bacteriana? Precizez ca am contact sexual doar cu sotul meu si in ceea c priveste igiena pot spune ca avem mare grija de noi.

Ajutati-ma va rog. Multumesc

Raspunsuri (4)

Adrienne

acum 14 ani

Vaginita bacteriana sau nespecifica apare datorita modificarii florei vaginale normale, cu reducerea concentratiei de lactobacilli [ bacteriile bune ] si cresterea altor specii de bacterii, in special Garderella vaginalis. Nu este considerata o boala cu transmitere sexuala. Nu se cunoaste cauza acestu-i dezechilibru, totusi exista o serie de factori de risc. Un factor de risc [ de dezechilibru intre lactobacilli si celelalte bacterii ] ar fi spalaturile vaginale, folosirea diferitelor produse de igiena intima, lenjeria sintetica, o alimentatie necorespunzatoare, etc. Netratata corespunzator, poate produce inflamarea uterului, trompelor si infertilitate. Se poate trata, consumul de lactobacilli este f. bun, in special iaurtul , se poate introduce si in vagin. Cat despre " metaplazia scuamoasa endocervicala " ,sigur vei primi un raspuns competent in urma colposcopiei. Multa sanatate !

cineva_de_undeva

acum 14 ani

aham.ms mult.si stii ce tip de pap este?pt ca nu scrie p buletinul d analiza...

Adrienne

acum 14 ani

N-as putea sa ma pronunt.............daca am lua in consideratie numai aceasta infectie bacteriana nespecifica, ar trebui sa fie un Pn II, dar ac***a in vedere recomandarea pt. colposcopie..............asteapta cu incredere toate investigatiile. " Frotiu satisfacator pt. evaluare, negativ pentru leziuni intraepiteliale sau maligne " este de bine.

cineva_de_undeva

acum 14 ani

ms mult>:d