ovare polichistice

Boli genitale feminine

Postata de Hildegarde cu 9 ani in urma.

Buna ziua! De 4 ani am fost depistat cu sindromul ovarului polichistic. Merg in fiecare an la control, dar niciodata nu mi s—a dat un tratament exact. Cu contraceptive orale nu vreau sa fac tratament pt ca mi—e frica sa nu ma ingras. Ideea e ca am in jur de 7 foliculi pe ovarul stang dintre care 3 au 3 mm. Am inceput sa am simptome specifice cum ar fi par pe sani, in jurul buricului si am un fir negru si intre sani. Mi—e groaza cand vad. Am si cosuri si menstruatia imi vine 2 luni la 28 de zile, 2 luni intarzie intre 7—10 zile. Daca imi poate spune cineva care se confrunta cu aceasta problema cam ce e de facut sau daca ar exista un tratament ceva. Tin sa mentionez ca am 21 de ani.

Raspunsuri (1)

ioana

acum 9 ani

Am avut si eu aceasta problema, dar s-a rezolvat cu tratament. De cinci ani sunt pacienta d-lui dr. Stoian si nu am avut nicio obiectie asupra conduitei terapeutice, ingrijirilor medicale postoperatorii. Este un medic dedicat meseriei sale, care inainte de a fi medic este om, foarte atent si rabdator, foarte direct si clar in explicatii. Il gasiti la Gynecoland, un loc in care nu te simti ca intr-un spital, te simti bine si ocrotit.