ovare polichistice

Boli genitale feminine

Postata de coco64 cu 11 ani in urma.

am fost de curand la endocrinolog deoarce am probleme cu glanda tiroida. Insa endocrinoloaga mi-a facut si o ecografie transvaginala la ovare. Mi-a spus cum ca as avea ovare polichistice. Intrebarea mea este urmatoarea: Daca s-a uitat numai la ovare si eu as fi fost insarcinata,putea sa vada asta?Se vedea?Sau se vede numai daca se uita la uter?Mi-a dat niste pastile sa mi vina menstruatia insa mi-e teama ca menstruatia nu vine nu de la ovare polichistice ci de la o posibila sarcina,desi eu mereu ma protejez in timpul actului sexual,numai ca am teama asta foarte mare de a ramane gravida. Am 20 de ani si nu sunt pregatita sa am copil. Va rog frumos sa imi raspundeti!
Multumesc!

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Ecografia transvaginala poate vizualiza atat uterul cat si ovarele, indiferent de prezenta sacului ovualar( sarcina); in cazul sarcinii, aceasta poate fi diagnosticata incepand cu cea de-a 4-a saptamana de evolutie. Un test de sarcina si un consult ginecologic ar lamuri problema dumneavoastra.