ovare polichiste

Boli genitale feminine

Postata de maria346122321 cu 13 ani in urma.

an urama unui consult la ginecolog mia depistat ovare polichiste si ovar stang inflamat .cu 40 micro chisturi pe ovarul stang si pe dreptu 20 micro chisturi.mia recomandat novinette 3 luni si movalis sunt bune

Raspunsuri (6)

Iuli

acum 13 ani

DA SUNT BUNE. De ce puneti la indoiala tratamentul medical, nu stiu. Novinette este anticonceptional si va reduce chisturile, movalis este antiinflamator si va reduce inflamatia ovariana.

Andrei

acum 13 ani

Daca ai un echograf bun (banuiesc ca s-a folosit sonda endovaginala), vezi chisturi peste tot, mai ales ca ovarul contine foliculi, adica niste formatiuni ce contin si lichid in diverse cantitati. Chisturile ovariene nu au nici un fel de semnificatie in absenta unor tulburari de secretie hormonala determinate de acestea.

maria346122321

acum 13 ani

da am facut un ecograf cu sonda endovaginala

Andrei

acum 13 ani

Desigur si asa e si indicat, sensibilitatea sondei endovaginale fiind excelenta; ideea era sa nu te sperie prezenta acestor chisturi...oricum tratamentul contraceptiv ajuta, asa ca mult succes.

maria346122321

acum 13 ani

multumesc mult pe mine ma speria faptul ca din cauza la chisturi sa nu pot ramane ansarcinata!asata e grija mea cea mai mare ca dm doctor mia spus ca asta a fost cauza de nu am putut sa raman ansarcinata!si mam panicat cand am auzit.

maria346122321

acum 13 ani

contraceptivul inpiedica aparitia altor chisturi dar am si un ovar marit si doctorul mea dat movalis al iau de trei luni dar nu vad nici un efect pt ca am dureri graznice mai ales seara si mi se lasa pe picior ami puteti spune despre ce e vorba?va rog