ovar lipit de uter

Boli genitale feminine

Postata de maria1012 cu 12 ani in urma.

buna ziua,
am fost ok mereu in zona aparatului reproductiv, acuma insa dupa a doua cezariana (in urma cu 4 luni) si in urma durerilor periodice in partea stanga in zona ovarului, mi s-a constatat la ecg ca am ovarul lipit de uter... si ca in zona asta s-ar fi putut dezvolta o aderenta care imi da dureri... de sursprindere am uitat sa intreb medicul din ce cauza s-a deplasat in halul asta ovarul si cum se poate remedia. mi s-a dat 10 zile tratament antiinflamator, pe care am inceput sa il iau. va rog, spuneti-mi daca ovarul se poate reaseza corect si care ar fi cauza acestei schimbari de pozitie.
Va multumesc frumos.

Raspunsuri (4)

laura

acum 12 ani

Probabil ati avut o anexita,o raceala,o inflamatie ceva..de s-a lipit de uter..de aceea va durea ovarul..trebuie sa luati tratament antiinflamator..supozitoarele ar fi cele mai bune..actioneaza local...si ar fi bine si o analiza la secretie din culturi din col,pt a descoperi daca aveti vreo infectie la nivelul colului,care ar produce inflamatia...

M.Mariana

acum 12 ani

Buna ma numesc Mariana traiesc in Germania de 4 ani iar problema lu Maria 1012 o am si eu asa mia dat si mie 10 in spital ma operat cu web sa vada ce am si am ovarele lipite de uter. Iar acum trebuie sa ma opereze iar si sa imi scoata uterul afara caci am intruna dureri dupa luni de tratament. Imi este frica dar alta sansa nu am.

maria1012

acum 12 ani

Mariana, tu tot in urma operatiei de cezariana ai ramas cu problema aceasta? Iti urez multa sanatate si sa iesi cu bine din necazul acesta.

madalina

acum 12 ani

eu nu am avut nicio sarcina dar doctorul mi.a spus ca dupa prima sarcina ma pot reface (si eu am uterul lipit de ovarul stang).....