ovar drept polichistic

Boli genitale feminine

Postata de johana cu 13 ani in urma.

Buna ziua! Am 30 de ani.La controlul ginecologic mi-au fost depistate 11 chisturi pozitionate pe ovarul drept. Am primit tratament...Ideea este ca eu si sotul meu ne dorim foarte mult un bebe. Ce sanse sunt sa se intample asta in viitor?

Raspunsuri (5)

marilu123

acum 13 ani

ai doua ovare asa ca sanse sunt, dar depinde de tratament daca iei anticonceptionale nu vine bebe, dupa aia sunt sanse.

Iuli

acum 13 ani

sanse sunt destule dar trebuie tratata intai problema.

johana

acum 13 ani

Multumesc pentru incurajare! Timp de 6 luni m-am tratat periodic de anexita drepta la indicatiile medicului. M-am decis sa cer si opiniea altor medici ginecologi (cu consult si eco) si asa am aflat ca diagnosticul este ovar polichistic. Sunt putin socata de veste. Dar macar stiu cu adevarat care este problema.

geta

acum 13 ani

Am fost operata in 2002 de sindrom ovare polichistice,mi sa scos mai mult de jumatate din ovarul drept iar din stingul a mai ramas mai putin de un sfert.mia fost bine o perioada iar de 3 ani merg la parhon unde ma tratez de hipotiroidie,hipercorcitism reactiv,obezitate de gradul3 si ovare polichistice iar de aici mau trimis si la filantropia unde mi sau facut analize:babes papa nicolau ,biopsie ,in urma rezultatului mi sa dat arefam 3 luni.Pot sa spun cain perioada aceea am avut ciclu regulat ,dupa am odata la 2 luni ,dureri pelviene, oboseala,insomnii,stari nervoase,probleme de memorie,cardiace.Ce sa mai fac?

marilu123

acum 13 ani

geta, trateaza-ti tiroida ca de acolo pornesc toate problemele si eu am 2 operatii de chist ovarian si nu am probleme, dar tiroida face ravagii in organism. SANATATE